Kitap Önerilerimiz

 BEN FARKLIYIM 
Çocuğunuzun öğrenme tarzı, onun parmak izleri kadar özeldir.
Bir sınıfta tahmin edebileceğinizden çok daha fazla öğrenci, anne-babalarından ve öğretmenlerinden faklı bir öğrenme tarzına sahiptirler. Gerçek şu ki; “öğrenme tarzı”nın farkında olmayan öğrenciler, okulda sorunlar yaşayabilirler. Bu kitap, çocuğunuzun öğrenme tarzını ve performansını keşfetmenize yardım edecek, yeteneklerini erken yaşta doğru biçimde kullanmasına katkı sağlayacaktır. 
Yazar: Cheri FULLER

 ÇALIŞAN ANNE VE ÇOCUK 
Sadece çalışan annelere ve bu konuma aday olanlara değil, kendini anlamak ve geliştirmek isteyen herkesin okuyabileceği bu kitabın yalın, akıcı ve anlaşılır bir dili var. Çalışan annelerin yaşamda üstlendikleri başrolü nasıl oynadıklarını, kendi öznel bakış açılarından görmelerinin yanı sıra, bu rolü nasıl oynayabileceklerini bir psikolojik danışmanın tuttuğu aynada görüp değerlendirebilecekleri bir kitap. Aynadaki görüntü, onlara bu rolü daha “akıllıca” ve daha sağlıklı oynayıp daha mutlu olmaları için cesaret verecektir.
Yazar: Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK

 ÇOCUK VE DİSİPLİN
Bu kitap mutlu çocuklar üzerine. Çocuklarımız nasıl mutlu olabilirler? Onları büyütüyoruz, yetiştiriyoruz, eğitiyoruz. Bütün bu çabalar aslında temel bir hedefte birleşiyor; çocuklarımızı mutlu görmek ve dolayısıyla kendimizi mutlu etmek. O halde çocuk sahibi olmanın her evresinde bu temel hedefimizi unutmamalıyız. Bu amaca erişmek için her yeni gün öğrenebileceğimiz yeni şeyler olmakta. Bu kitap, bildiklerinizle birlikte yeni paylaşımlara açılmanız ve çocuğun eğitimi sürecinde değişmeyen evrensel olgularla beraber değişen yeni yaklaşımları sunmayı hedeflemiştir.
Yazar: Sebahat SÖYLEMEZ
 ÇOCUK VE YARATICILIK 
Aile ve okul öncesi eğitim kurumunda yaratıcılık etkinliklerini ele alan bu kitapta yaratıcılık tanımlanırken, yaratıcı çocuğun özellikleri, yaratıcılığın okul öncesi dönemdeki gelişimi, aile ve okul öncesi eğitim kurumuna düşen görevler, duyu eğitiminin yaratıcılıktaki yeri ve yapılabilecek etkinlikler, yaratıcı etkinliklerde artık materyalin yeri ve farklı özelliklerde yaratıcı etkinliklere yer verilmiştir. Bu kitap ailelere ve okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere, bu alanda eğitim gören lise ve üniversite öğrencileri ile konuya ilgi duyan tüm okuyuculara farklı bir bakış açısı getirerek faydalı olması amacıyla hazırlanmıştır.
Yazar: Öğr. Gör. Uzm. Ayşe TURLA
 KİTAPLARDAN KORKAN ÇOCUK 
Susana Tamaro’nun en sevilen çocuk kitabıdır. Küçük Leopold, daha sekiz yaşındadır, gerçekten de kitaplardan çok korkmaktadır. Oğullarının bu kitap korkusu hastalığını yenmek için annesi babası çareler ararlar, onu doktora götürürler, cezalandırma yoluna başvururlar. Sonunda Leopold, çareyi evden kaçmakta bulur. Kitap okumayı seven çocuklar ona kızmasınlar. Çünkü bu kitabın büyüleyici yanı, onun evden kaçmasıyla başlıyor…
Yazar : Susana TAMARO

 HANİ OKULU SEVECEKTİM 
Yaklaşık 20 yıldır okul çağı problemleri ile uğraşan Olcay Güner; okul sorunu olan çocukların her birinde var olan güçlü alanları belirleyip, o yönde ilerlemelerini sağlamanın, anne baba ve öğretmenler olarak en önemli sorumluluğumuz olduğunu düşünüyor. Okul problemleri doğru ele alındığında, gelecekte "hayat başarısı"na dönüşebiliyor. "Hani Okulu Sevecektim!" ailelere ve öğretmenlere yol göstermenin yanında, öğrencilere de okul verimlerini arttırmaları ve geleceğe hazırlamaları için pek çok ipucu sunuyor.
Yazar: Uzm. Klinik Psk. Olcay GÜNER

 ÇOCUĞUN CİNSEL EĞİTİMİ /ANNE BEN NASIL DOĞDUM
21.yüzyılda hala tabu sayılan, ancak fırsat bulunan her ortamda konuşulan cinselliğin çocuk gelişimindeki önemi göz ardı edilemez. Cinsellik birçok anne babanın, hatta bazen öğretmenlerin bile yok saymayı tercih ettiği bir konudur. Toplum olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek; bedensel, ruhsal, zihinsel, sosyal ve cinsel yönden kendisi ile çevresiyle barışık bireyler yetiştirmekle mümkündür.
Yazar: Necla TUZCUOĞLU

 DİKKAT GELİŞTİREN OYUNLAR
Son yıllarda çocuklarda sıklıkla görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu konusunda anne baba ve öğretmenlerin zorluklar yaşadığı bilinen bir gerçektir. Özellikle çocuğun okula başlamasıyla dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sorunu konusunda yapılacak çalışmalar, öneriler ve uygun ev-okul ortamlarını düzenleme yöntemleri kitapta somut biçimde yer almaktadır.
Yazar: Necla TUZCUOĞLU, Semai TUZCUOĞLU
 BEN PROBLEM ÇÖZERİM 
Çocuğun problem çözme becerisini geliştirmek için neler yapılabilir?” Bunların detaylı şekilde anlatımını bu kitapta bulabilirsiniz. 
Yazar: Belma TUĞRUL
 VERİMLİ DERS ÇALIŞMANIN PSİKOLOJİK KOŞULLARI
İnsan zihni, belirli prensiplere göre çalışan karmaşık bir cihazdır. Öğrenme, ancak bu prensiplere uygun çalışma koşullarını hazırlamakla mümkün olabilir. Prof.Dr. Yılmaz Özakpınar, bu kitabında zihnin çalışma mekanizmasını ayrıntılarıyla tanıtmakta ve öğrenmede en yüksek verimi sağlayacak koşullara ilişkin bilgiler vermektedir. İşi okumak, anlamak, öğrenmek ve hatırlamak olan herkesi yakından ilgilendiren kitap, öğrencilerin ders çalışma sorunlarını özellikle ele almakta; ayrıca öğretme etkinliklerine ışık tutacak bilgiler de içermektedir. 
Yazar : Yılmaz ÖZAKPINAR

 ÇOCUKLAR İÇİN 5 SEVGİ DİLİ
Ana babaların çocukları için yapamayacağı şey yoktur. Ancak, onun sevgi dilini öğrenip onunla bu dili konuşmazsanız, çocuğunuzla ilgili sizi çaresizliğe düşüren sorunların çoğunu çözümlemekte zorlanırsınız. 
Yetişkinler gibi çocuklar da sevgiyi beş farklı iletişim tarzında birini seçerek dile getirirler. Bu gerçek, çocuklarınkinden ayrı sevgi dilleri konuşan ana babaların görüşüne engel olabilir. Çocuğunuzun sevgi dilini siz de öğrenebilirsiniz.
Yazar:Gary CHAPMAN

 ANNE FAKTÖRÜ
Kişiliğinizin gelişiminde büyük rol oynamış annenizle dengeli ve sağlıklı bir ilişki kurmanın yolları.
Yazar:Henry CLOUD

 ÇOCUKTA DIŞ DİSİPLİN Mİ? İÇ DİSİPLİN Mİ?
Dr. Thomas Gordon, bu kitabında, işe "disiplin"i tartışmakla başlıyor. Disipline "iç" ve "dış" disiplin kavramlarını getiren Gordon'a göre, çocuk eğitimine katkısı olan hemen her yetişkin, kendi kendini yönetebilen ve iç disiplini gelişmiş çocuklar yetiştirmek istediklerinde hemfikir, ancak bu kişilik özelliklerinin çocuklara hangi yollarla kazandırılabileceği tartışma konusu. "Çocukta Dış Disiplin mi? İç Disiplin mi?" kitabı, eğitimde paradigma değişikliğini sağlamak üzere evlerde ve okullarda yerini aldığında, yurdumuzda gerçek demokrasinin temelini atacak bir başyapıt.
Yazar: Dr.Thomas GORDON
 GENÇLER İÇİN 5 SEVGİ DİLİ
Tıpkı yetişkinler gibi gençler de sevildiklerini hissetmeye büyük ihtiyaç duyarlar. Ancak bu gerçeği çocuklarımıza iletebilmek bazen hiç de sorunsuz olmayabiliyor. Çünkü insanlar sevgiyi farklı (çoğu zaman birbiriyle çatışan) yollarla alıp veriyorlar. 
Gerçekse, her ana baba ve çocuğun beş farklı sevgi dili konuşmakta olduğu. Geçtiğimiz on yıl içinde Chapman'ın bütün dünyada büyük ilgi gören kitabı Beş Sevgi Dili, sayısız evliliğin duygusal ortamında dönüşüme yol açtı. Yazar, bu kitabıyla da ergen çocuklarınıza sevginizi ifade etmek yolunda kapılar açacak içgörüler sunuyor. 
Yazar: Gary CHAPMAN
 ÇOCUĞUN DUYGUSAL SORUNLARI
Bebeklikten - Yetişkinliğe • Normal Duygusal Sorunlar • Yeni Doğmuş Bebek • Çocuğunuza Kim Bakıyor • Memeden Kesme • Tuvalet Terbiyesi • Disiplin ve Cezalandırma • Cinsel Eğitim • Cinsel Yaşantı • Büyükanneler, Büyükbabalar • Doktorlar, Hastalıklar ve ilaçlar • Kardeşler • Çocuğunuzun Eğitimi • İtaatsizlik ve Karşıkoyma • Yolunda Gitmeyen Evlilikler ve Boşanma • Ölüm • Problemli Çocuk
Yazar : Dr. Lee Salk

 DUYGUSAL ZEKA
Psikolog ve danışman Daniel Goleman, bütün dünyada "best seller" olan ve artık bir temel eser niteliği kazanan kitabıyla, psikoloji alanında çığır açarak EQ/Duygusal Zekâ kavramını zihinlere ve sözlüklere yerleştirdi. Yazar, gerek özel, gerekse iş yaşamında insanların başarısının ve mutluluğunun "IQ" (entelektüel zekâ) dan çok "EQ" seviyelerine dayalı olduğunu günlük yaşamdan alınmış birçok örnekle kanıtlıyor. "Duygusal Zekâ"yı, "çoklu zekâlar" kuramı bağlamında, özbilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor.
Yazar : Dr. Daniel Goleman

 BANA NELER OLUYOR?
Bu kitap artık çocuk olmayan, ancak henüz genç de olmayanlar için yazılmış. Çocukluktan gençliğe geçişin somut göstergeleri yine "Ben Nereden Geldim?"in yazarının sevimli dili ve çizerinin sempatik çizgileriyle anlatılmış. Ön ergenliğe girecek ilkokul çocukları için gerekli bilgileri içeren, "çok gerekli" diye nitelendirilebilecek bir yardımcı ve aynı zamanda ana babaların kurtarıcısı.
Yazar: Peter MAYLE

 CiNSELLiKLE İLGiLİ MERAK ETTİKLERİNİZ
Yeni yetişmekte olanların merak ettikleri her şeyi (mastürbasyondan, eşcinselliğe kadar) onlarca soru ve birer paragraflık kısa yanıtlarla okurunu sıkmadan anlatan, desenlerle zenginleştirilmiş, yeniden ele alınabilecek bir başucu kitabı.
Yazar:Joanna COLE
 ÜÇ PSİKOLOJİK SORU
Duygularımızın nedenleri nerededir? Duyguyu yaşayan kişiye bu soruyu yönelttiğimizde çoğunlukla karşıdaki işaret edilir. Bu kitapta, yazar üç temel soruyu işleyerek duygularımızı sahiplenmenin önemini kavratıyor. Değişmemek, değişmekten daha kolay göze alınan bir süreçtir. Değişmemek, aynı kalmaktır. Değişmek ise bireysel var oluşun zenginliklerini, seçeneklerini yaşama geçirebilme cesaretidir. Duygularımızı sahiplenerek, değişimin gücünü kendi bahçemizde hissederek yaşamımızı anlamlı kılmak yalnızca bizim seçimimizdir. 
Yazar: Doç Dr. A. Kadir ÖZER