Hijyen

Okullarımızda hijyene, çocuklarımızın sağlığı düşünülerek çok büyük önem verilmektedir. Bu çalışmalar, Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Halk Sağlığı Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Yaşar KESKİN'in danışmanlığında yürütülmektedir. HACCP (Kritik Kontrol Noktalarının Tehlike Analizi) kurallarına uyularak yapılan çalışmalarda, tüm kritik noktalardan mikrobiyolojik numuneler alınarak incelenmektedir. Bilfen'de yapılan hijyen çalışmaları şunlardır:

Yemeklerin Kontrolü:
Üretimden tüketime tüm aşamalar kontrol edilerek tezgah, aşçılar, servis görevlileri ve yemeklerden haftada bir kez mikrobiyolojik numune alınmaktadır. 

Suların Kontrolü:
İçme suyu, kullanma suyu ve havuzlardan haftada bir kez mikrobiyolojik numune alınmaktadır. Ayrıca ayda bir kez de kimyasal inceleme yapılmaktadır. Havuz sularının her gün ph ve kloru incelenmektedir. Sebiller ve arıtma deposu haftada bir kez dezenfekte edilmektedir. 

Zeminlerin Kontrolü:
Islak ve kuru zeminler hastanelerde kullanılan dezenfektan maddelerle temizlenmektedir. 

Tuvaletlerin Kontrolü:
Tüm noktalar kuvvetli dezenfektanlarla her gün temizlenerek hijyenik hâle getirilmektedir. Haftada bir kez lavabo musluğundan mikrobiyolojik numune alınmaktadır.
 

 Yrd.Doç.Dr. Yaşar KESKİN Marmara Üniversitesi
yasarkeskin@bilfen.com