Uygulamalı Dersler

Okulumuzda beden eğitimi dersleri; öğrencilerimizin fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerini sağlamayı hedefler.

Öğrencilerimizin Sportif becerilerini geliştirmenin yanında onlara sosyal, duygusal tavır ve alışkanlıklar kazandırmayı hedefler. Öğrencilerimiz BASKETBOL, VOLEYBOL, FUTBOL, YÜZME, MASA TENİSİ, MODERN DANS çalışmalarıyla bu sporlarla tanışır, bu sporların kurallarını ve becerilerini öğrenirler.

Öğrencilerimiz sportif etkinliklere katılmanın zevkli ve eğlenceli yanını tadar, aynı zamanda da iş birliği içinde çalışan, yardımlaşan, sorumluluk alan, lidere uyan, liderlik yapabilen, dostça oynayan, mücadele eden, kazananı kutlayan, kaybetmeyi kabullenen, yararlanılan kaynakları iyi kullanan ve koruyabilen öğrenciler olarak yetişir, demokratik hayatın gerektiği tavır ve alışkanlıkları kazanırlar.

 

Okulumuzda düzenlediğimiz sınıf içi sportif turnuvalarla öğrencilerimiz sportif organizasyonlara katılma, mücadele duygusunu yaşama, spor karşılaşmalarını centilmenlik sınırları içersinde seyretmeyi de öğrenirler.

Özel Çamlıca Bilfen Lisesinde öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ders dışı etkinliklere de yönlendirilirler. TİYATRO- DANS ve DAVUL grubumuzda görev alan öğrencilerimiz katıldıkları yarışmalarda ödüller kazanarak bu alanda da yeteneklerini kanıtlamışlardır.

Öğrencilerimize beden eğitimi ve spor aracılıyla kazandırmayı hedeflediğimiz diğer özellikler de şunlardır.

1. Kişisel özelliklerini olumlu yönde geliştirmek,
2. Serbest zamanı doğru kullanma,
3. Ruhsal dayanıklılığı artırmak ve kendine güven duygusunu geliştirmek,
4. Ani kararlara karşı pratik çözüm yolları bulmak,
5. Oyun yoluyla psikolojik olarak rahatlık ve zihinsel dinlenme,
6. Egzersiz yolu ile vücudu sağlıklı tutmak,
7. Sağlıklı bireyler olabilmek için beslenmenin önemini, hijyeni, zararlı alışkanlıklardan korunmayı, ilk yardım ilkelerini kavramak ve öğrenmek,
8. Psikomotor becerilerini geliştirerek, spor, gösteri ve egzersiz çalışmalarına başarıyla katılmalarını sağlamak,
9. Fiziksel etkinliğin bilimsel, sosyal ve tarihsel boyutları hakkında bilgi ve anlayışın yanı sıra olumlu tutum kazanma,

Okulumuzda görev yapan beden eğitimi öğretmenlerimiz, branşlarında milli takımlarımızda görev almış çeşitli bilimsel yayınlara imzalarını atmış, mesleğinde deneyimli öğretmenlerdir ve öğrencilerini en iyi biçimde yetiştirmektedirler.