Yabancı Diller

Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır." Wittgenstein

Kişi, bildiği lisan sayısınca insandır. Gittikçe globalleşen dünyamızda, milletlerarası temaslar son hızla devam ederken "yabancı dil öğrenme" ihtiyacı da büyümüştür. Özellikle, ticari, iktisadi ve siyasi hayatta yabancı bir dil bilmek, kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir çünkü bireyleri farklı kılan, iş bulmasında, yükselip gelişmesinde aranan nitelik yabancı bir dili konuşmaktır. İkinci ve üçüncü bir yabancı dil bilmek ise çok büyük avantajlar ve imkânlar sağlamaktadır. 

            

Gardner ve Lambert yabancı dil eğitimi ile ilgili 2 önemli faktörün altını çizmektedir.

 • Yabancı bir dili bir amaca erişmek için araç olarak kullanmak,
 • Yabancı dil kültürünü benimseyerek o topluma katılma amacıyla yabancı dil öğrenmek,

Dil öğrenmedeki kişisel amaç ne olursa olsun, bizim amacımız, öğrencilerimizi ileride yer alacakları ulusal platformlarda kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri ve akademik çalışmalarını yabancı dilde sürdürebilecekleri dünya bireyleri olarak yetiştirmektir.

Türk ve yabancı öğretmenlerimiz öğrencileri kültürler arası benzerlikler ve farklılıklar üzerinde aydınlatarak, kritik ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirme amaçlı münazara, drama, sunum, hikâye yazma gibi çeşitli aktivitelerle yönlendirerek öğrencileri yüksek öğrenim ve sonraki eğitimlere hazırlarlar.

 • Parolalarla başlayan derslerimiz, öğrencilerin yoğun olarak katıldığı çeşitli aktivite ve oyunlarla devam eder. Amaç öğrenciyi dersteki etkinliğin içine çekip, katılımcı ve aktif kılmaktır. Ders aralarına serpiştirdiğimiz küçük aktiviteler derslere renk katmanın dışında yüksek motivasyon sağlar.
 • Yabancı dil öğrenmede yüzde yüz performans sağlayan "Speaking Score" uygulamamız bütün sene boyunca tüm okulda uygulanarak öğrencilere bir dil konuştukça öğrenilir gerçeginin kavranmasında yol gösterir.
 • Her dönemde iki yazılı sınavın yanında bir sözlü sınav "Speaking Exam" ile konuşma becerisine verdiğimiz önemi vurgularız.
 • Teknolojik olanaklarımızın yardımı ile dış dünyayı sınıf ortamına taşıyarak öğrenciyi gerçek dünya ile sürekli temas halinde tutarak dinleme, okuma, araştırma ve kültürler arası farklılıklar konusunda güncelleriz.

Neden İngilizce ve Almanca?

 • İngilizce bugün dünya genelinde 45 ülkenin resmî dilidir. Yapılan araştırmalara göre dünyada İngilizceyi 2. dil olarak konuşanların sayısı anadil olarak konuşanları geçmektedir. Bu nedenle dünyada bilim dilinin %70'i, haberleşme dilinin %80'i ve Internet dilinin %90'ı İngilizce olarak yapılmaktadır. 
  Dünya genelinde herkes İngilizce öğrenmeye ve öğretmeye çalışıyor
  çünkü;
 • İş başvurularında ilk aranan lisan İngilizce-hatta artık sorulmuyor bile, var kabul ediliyor.
  İngilizce beynelmilel lisan olarak yüksek öğrenimde şart tutulan dil.
 • Dünya genelinde ekonomik ve siyasi alanda, turizm, kültür-sanat, bilim-teknik alanlarında yaygın olarak kullanılan dil İngilizcedir.

İngilizcenin zaten biliniyor kabul edildiği bir dönemde ise ikinci dil eğitimi öğrenciye avantaj sağlıyor.

 IELTS& CAMBRIDGE ESOL EXAMS

İSTER ÜNİVERSİTE HAZIRLIK OKUYUN İSTER OKUMAYIN BİZ SİZİ DÜNYANIN HER YERİNDE GEÇERLİ OLAN ÜST SEVİYE İNGİLİZCE SERTİFİKASIYLA MEZUN EDİYORUZ. "IELTS" EĞİTİM VE İŞ HAYATINIZDA SİZE BİR ÇOK KAPIYI AÇACAKTIR.

 YABANCI DİL KULÜP ÇALIŞMALARIMIZ

 MUN ( MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ) 
MUN - Model United Nations, lise öğrencilerinin tüm okul yaşamları boyunca katılabilecekleri en prestijli akademik etkinliktir.

Bilfen Lisesi öğrencilerimiz eğitimde yurt dışına açılıyor ve dünyaya bakış açılarını internasyonal platformlarda geliştirme şansını elde ediyorlar.

 EYP (AVRUPA GENÇLİK PARLAMENTOSU)

Avrupa Gençlik Parlamentosu, benzeri olmayan eşsiz bir organizasyondur. Bu organizasyon, Avrupa'da yaşayan tüm gençlere ulaşarak gençlerin yaşadıkları bölgelerin geleceğine yön vermelerinde onlara yardımcı olmayı amaçlar.

Biz zaten Avrupalıyız inancında olan okulumuz EYP Kulübü öğrencileri, düzenli olarak çalışmalar yapmakta, yerel ve internasyonal konferanslarda aktif katılımcılar olarak yer almaktadırlar.

 ULUSLAR ARASI OKUL ORTAKLIKLARI PROJESİ
COMENIUS&ELOS

EĞİTİMDE KALİTEYİ ARTIRMAK VE KÜLTÜREL DİYALOĞU ZENGİNLEŞTİRMEK AMAÇLI YAPILAN OKULLAR ARASI ORTAK PROJELERDE ÖĞRENCİLERİMİZ, SOSYAL VE AKADEMİK KAZANIMLARINA DEVAM EDİYORLAR. ALMANYA, PORTEKİZ VE ÇEK CUMHURYETİ İLE YAPILAN ORTAK POJELERDE AMAÇ YABANCI DİLİ ÖN PLANA ÇIKARMAK VE YABANCI DİLİN KULLANIM ALANINI GELİŞTİRMEKTİR.

Kültür Turları
Yabancı Dil Eğitimini daha etkin kılmak, öğrencilerimizin bir dönem boyunca öğrendikleri yabancı dili hayatlarına geçirebilmeleri ve dili konuşulan ortamında tecrübe edebilmeleri amacıyla I.Dönem sonunda İngiltere'ye "Kültür-Eğitim Gezileri" düzenliyoruz. Bu gezilerin amacı sosyal ve kültürel anlamda İngiliz kültürünü tanımak, yabancı dili daha gerçekçi kılmak ve kültürü daha yakından tecrübe ederek akademik kazanımı hızlandırmaktır. 

Peki neden Almanca? 
Çünkü;

 • Birçok Avrupa ülkesinde (Almanya, Liechtenstein, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Rusya, Belçika) Almanca konuşuluyor. 
 • Almanca; özellikle mühendislik, kimya, tekstil, bilim, sanat, felsefe alanlarında kullanılan bir dildir.
 • Avrupa'da yerleşmiş en geniş Türk popülasyonu Almanya'dadır.
 • İstanbul'da çok sayıda Alman firması bulunmaktadır.


Bilfen'de Almanca
Hazırlık sınıflarından itibaren 120-140 ders saatini dolduran öğrencilerimize uluslararası geçerliliği olan Alman Kültür Merkezinin(Goethe Enstitüsü) üstlendiği A1 Fit ve Start sınavlarını uyguluyoruz.

Bu sınavlar sırasıyla A1-A2-B1-B2 –C1-C2 olarak devam etmekte olup lisemizin hedefi B1 dir.
Almancayı kültürüyle, telaffuzuyla ve daha çok hayata geçirebilmek amacıyla da Gymnasium Neustadt am Rübenberge ile de bir öğrenci değişimi programı başlatmış bulunuyoruz.

Dil eğitimi ve öğretimi karşılıklı bir paylaşımdır ve hayat boyu sürer.