Kütüphane

 

Bilfen Eğitim Kurumları on dokuz ilköğretim okulunda Ankara Çayyolu, Ankara Çukurambar, Antalya, Ataşehir, Bahçeşehir, Bursa, Çamlıca, Esenşehir, Florya, Gaziantep, Halkalı, İskenderun, İzmir Bornova, İzmir Güzelbahçe, Kayseri, Koşuyolu, Kurtköy, Sancaktepe (RİNGS) ve Yenişehir kütüphane merkezleriyle okuyucularına hizmet vermektedir.

Kütüphanelerimiz hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında hafta sonları da tüm veli toplantılarında açıktır. Dewey onlu sistemiyle sınıflanan kitaplarımız öğrenci, öğretmen ve personelimizin kullanımına sunulmaktadır. Son çıkan kitapların takibiyle devamlı güncellenen kütüphanelerimiz uygun olanların seçilmesiyle okuyucularımıza geniş alternatifler sunmaktadır. Kitaplar, CD’ler, süreli yayınlar ve bilgisayarlar öğrencilerimizin ders işlerken ya da araştırma yaparken aktif olarak kullanabilecekleri materyallerdir.

Kütüphanede yapılan ders saatlerimizde öğrencilerimize  edebiyatın bir türü tanıtılmakta ve bu türe ait kitaplar okutulmaktadır. Böylece öğrencilerimizin hikâye, roman, masal, şiir, fabl, anı, yaşam öyküsü gibi edebiyatın çeşitli kollarıyla tanıştırılıp bilinçli bir okuma yapmaları sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz ders esnasında kitaplarını klasik müzik dinleyerek okumaktadırlar. Amacımız kütüphanelerimizin tam bir kültür alanı olarak çalışmasını sağlamaktır. Birinci sınıflarımıza okutulan sesli masal kitapları ile okuma faaliyetlerimiz görsel ve işitsel materyaller eşliğinde çok daha rahat ve eğlenceli bir hâle getirilmektedir. Her dönem öğretmenlerimiz ve kütüphane sorumlularımızın ortak çalışmalarıyla kitap kurdu seçilen öğrencilerimize verilen sertifika ve kitap hediyesiyle  öğrencilerimize okuma alışkanlığı kazandırılması hedeflenmiştir.

Öğrencilerimizi ayın kitabı olarak seçilip okunan kitaplarının yazarlarıyla tanıştırmak için okullarımızda çeşitli etkinlikler ve söyleşiler yapılmakta böylece onların okumanın ve yazmanın önemini her açıdan kavramaları sağlanmaktadır.

Kurucumuz Osman ÖZTÜRK tarafından oluşturulan kitap koleksiyonuna ait eserler tüm okullarımızda bulunmaktadır. Okuyan, düşünen ve araştıran öğrencilerimize yol haritası olan kütüphanelerimiz bünyelerindeki yenileşme hareketlerini sürekli hâle getirerek hizmetlerine devam etmektedir.