ZİYA BARAN

Ziya Baran 12 yıllık eğitimci. İstanbul ve İzmirde eğitimcilik yaptı. Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu. Halen özel bir kurumda Kişisel Gelişim Uzmanı olarak çalışmakta. Bugüne kadar 300'e yakın seminerde 10 bin kişiye ulaştı. Seminerlerin yanı sıra TV'lerde program yapmakta. 

Başarıyı Keşfedin kitabı 12 bin insana ilham kaynağı oldu. Diğer Kitapları: "Hızlı Okuma Teknikleri", "Hafıza Gücünüzü Keşfedin", "Kişiliğinizin Şifresini Çözün (Nursevim Sözcüer, Ziya Baran)", "Pozitif Yaşama Dair Öyküler (Mustafa Karabacak, Ziya Baran)", "Öykülerle Kazanma Zamanı (Orhan Keskin, Ziya Baran)".

1- Biraz kendinizden bahseder misiniz?
 1989'da Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdim. Meslek hayatına Coğrafya öğretmeni olarak başladım. 12 yıl boyunca çeşitli okullarda bu alanda eğitmenlik yaptım. Amacım öğrencilerimi sınava hazırlamaktı. Bu hazırlık sırasında şunu fark ettim; çocuklarım coğrafyayı çok iyi anlıyorlar ancak soruları yavaş okuyor ve çözemiyorlardı. Motivasyonları düşüktü. Kendilerini televizyondan koparıp derse konsantre olamıyorlardı. Ayrıca öğrendiklerini çok çabuk unutuyorlardı. Hepsinde başaracak güç vardı; ancak enerji yoktu. Bunların nasıl üstesinden gelebilirim diye düşündüm ve "Hızlı Okuma, Hafıza Geliştirme…"vb. kurslara katılmaya başladım. İlk kursa iştirakim 1992 yılında yılına dayanır.

2- O yıllarda bu tip kurslar pek yaygın değildi sanırım… 
 Doğru. Son 4-5 yıldır popülerleşti. Artık herkeste bir arayış var. Her şey belli bir limite ulaştı. Ayakta durabilecek olanlar "fark yaratabilenler" olacaktır. Örneğin dershaneler, hepsi birbirine benzer bir eğitim içeriğine sahip; bol kitap, bol soru, bol deneme… Hepsi veriyor bunları. Bu olmazsa olmazların üzerine konan extralar farklılıkları oluşturuyor. Eğitim -öğretimde fark yaratan unsurlar da günümüzde; Motivasyon, Hızlı Okuma ve Fotoğrafik Hafıza Teknikleridir.

3- Katıldığınız kurslardan verim aldınız mı? 
 Çok, istifade ettim ve bunu öğrencilerim üzerinde de denedim.

4- Gönüllü bir yaklaşımla mı?
 Tabii, öğrencilerim üzerinde daha iyi sonuç almak için yaptım.

5- Nasıl tepkiler aldınız ilk denemelerde? 
 
Her değişim, her yenilik mutlaka bir dirençle karşılanır ilk etapta. Önce "hayır, olmaz" derler; sonra "A, olabilir mi?"ye dönüşür; en sonunda "zaten olacağını biliyordum!" denir ve herkes kabul eder. Uygulamalarım sırasında öğrencilerim de bu bahsi edilen süreçten geçtiler.

6- Sonuçlar nasıldı? 
 
Sınavlara ciddi anlamda katkı sağladığını gördüm. Halihazırda Milli Eğitim müfredatında seçmeli ders olarak yeri olan bir alan hızlı okuma; ancak eğitim verecek öğretmen yok. Sınav başarısı üzerindeki olumlu etkisini ve bu alandaki eğitmen açığını görünce 2000 yılından itibaren istifa ederek bu konuda uzmanlar yetiştirmek ve seminerler yoluyla hızlı okumayı yurt genelinde yaygınlaştırmak amacıyla "Bilgi Vizyon Danışmanlık Firması"nı kurdum. 6 yıldır bir milyona yakın insana seminer verdim.

7- "Hızlı Okuma, Motivasyon ve Bellek Eğitimi" ihtiyaca göre ayrı ayrı istifade edilebilecek teknikler olarak mı yoksa bir paket program olarak mı algılanması gereken başlıklardır?
 
Başarı için hepsini bir bütün olarak görmek gerekir. Üçü birlikte adım adım uygulanmalıdır.