NİLHAN ESER

Orta öğrenimini English High School’da tamamladı. 1987 yılında, İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü lisans derecesi aldı. Sekiz yıl süre ile özel bir okulda Rehber Danışman ve Rehberlik Servisi Koordinatörlüğü görevlerini yürüttü. YÖRET Vakfı’nın ‘Eğitimcinin Eğitimi’ sertifikasını aldı. 1987 yılından beri psikodrama, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve aile terapisi alanlarında kongre, seminer ve çalışma gruplarına katıldı.

İstanbul Psikoterapi ve Grup Terapileri Derneği üyesi olup Psikodrama Grupları Yönetici Asistanı sertifikasına sahiptir. Aile ve Evlilik Terapileri Derneği’nin Genel Sekreterliğini yürütmüştür. 

1994-1996 yıllarında YÖRET Vakfının Kendini Güvenle Ortaya Koyma ve İletişim Becerileri gruplarının yöneticisi olarak görev almıştır. Ulusal Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Kongresi’ne (Adana 1996) bir çalışma grubu ve Avrupa Okullar Birliği Yöresel Konferansı’na ( İstanbul, 1996) bir bildiri ve çalışma grubu ile katıldı.

Rational Emotive Therapy Enstitüsünden (New York) İleri Düzey Uygulayıcı sertifikasına sahiptir. Albert Einstein Enstitüsü’nden (A.B.D.) “Sistemler ve Aile-içi Dinamikleri” ve “Güçlü Anne-Baba Takımı Oluşturma” programlarından sertifika aldı. 1999 IBO Niece-Fransa Kongresinde Pyp uygulamaları ile ilgili eğitim aldı.PERSONA Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezinin kurucusu olup,aynı zamanda uygulayıcı olarak da çalışmaktadır.

1- Çocuklara erken yaşta sorumluluk kazandırmak neden önemlidir? 
 Çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olabilmesi için çeşitli becerileri küçük yaşlardan itibaren kazanmaları gerekmektedir. Bu en temel olarak 2 konuyu yakından ilgilendirir. Birincisi kendisine olan güvenini. Çocuklar ne kadar çok işi becerebilirlerse o kadar güvenli olurlar. Bir diğeri de başarılarını etkiler. Sorumluluk almış çocukların okul başarıları ve daha sonra iş başarıları daha yüksektir.

2- Sorumluluk verilmeye kaç yaşında başlanmalıdır? 
 Bir buçuk yaşından itibaren çocuklara sorumluluk verilebilir. Önce tabağını mutfağa götürmek. Daha sonra oyuncaklarını toplamak daha sonra anne ya da babasına yardım etmekle başlar ve her yaşa uygun beceriler verilebilir.

3- Çocuklara sorumluluk bilinci nasıl kazandırılır? 
 Çocuklara sorumluluk bilinci sorumluluk verilerek başlanır. Ama bunu daha iyi anlayabilmesi için sorumluluklarını yerine getirmediğinde ortaya çıkacak aksaklıkların yaşamsına da anne babaların izin vermesi gerekir. Buna bedel ödeme diyoruz. Genellikle anne-babalar bu bedeli ödetmedikleri için çocuklarda sorumluluk bilinci çok geç gelişmektedir.

4- 6-9 yaş çocuğuna ne gibi sorumluluklar verilebilir?
 
Kendi odasını düzenlemek, toparlamak 
 Oyuncaklarını toplamak
 Yatağını toplamak 
 Kirli eşyalarını kirli sepetine koymak
 Sofranın kurulmasına yardım etmek
 Evde evcil hayvan bulunuyorsa bakımına yardımcı olmak
 Evdeki bitkilerin suyunu vermek
 Kendisine sandviç, tost vb. basit yiyecekler hazırlamasına fırsat vermek
 Çamaşırları asıp, katlamaya yardım etmek
 Kullanmak için aldığı eşyayı yerine koymak vs…

5- Sorumluluk gelişimi sürecinde, çocuk sorumluluğunu yerine getirmezse ne yapılabilir?
 
Yukarıda bunu açıklamaya çalıştım yani bedel ödemelidir. Ancak buna rağmen sorumluluk almakta direniyorsa bir takım haklarının elinden alınması uygun olur. Ancak bunların KISA süreli olmasına dikkat edilmelidir. Birkaç gün ya da hafta gibi. Bütün bir yıl süren mahrumiyetler etkiyi kaybettirir.

6- Yaşının gerektirdiği sorumlulukları yerine getiremeyen çocuk ilerde ne tür sıkıntılar yaşar?
 
Becerileri yeterince gelişmediği için arkadaşlarının yanında mahcubiyet yaşar. Ödev yapma alışkanlığı olmadığı için ders başarısı düşer. Düzenli işleri yapamamak spor ya da farklı alanlardaki etkinliklere de düzenli katılamamasına neden olur ki bu da sosyalliğini etkiler. Başarısı düşük olan çocukların genelde güven sorunu yaşadığını biliyoruz. Kendine güveni az olur. Ve son olarak da ilerde kuracağı iş ya da özel hayatında benzer sıkıntıları yaşar.