Hijyen

Öğrencilerinin sağlığına önem veren Bilfen Okulları, okullarımızdaki hijyen çalışmalarına özen göstermektedir. Bu çalışmalar, Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Keskin'in danışmanlığında yürütülmektedir. HACCP (Kritik Kontrol Noktalarının Tehlike Analizi) kurallarına uyularak yapılan çalışmalarda, tüm kritik noktalardan mikrobiyolojik numuneler alınarak incelenmektedir. Bilfen'de yapılan hijyen çalışmaları şunlardır:

Yemeklerin Kontrolü

Üretimden tüketime kadar olan aşamalar kontrol edilerek tezgâhtan, aşçı ve servis görevlilerinin ellerinden ve yemeklerden haftada bir kez mikrobiyolojik numune alınmaktadır.

Suların Kontrolü

İçme suyu, kullanma suyu ve havuzlardan haftada bir kez mikrobiyolojik numune alınmaktadır. Ayrıca ayda bir kez de kimyasal inceleme yapılmaktadır. Havuz sularının her gün pH ve klor oranı incelenmektedir. Sebiller ve arıtma deposu haftada bir kez dezenfekte edilmektedir.

Zemin Kontrolü

Islak ve kuru zeminler, hastanelerde kullanılan dezenfektan maddelerle temizlenmektedir.

Tuvalet Kontrolü

Tüm noktalar kuvvetli dezenfektanlarla her gün temizlenerek hijyenik hâle getirilmektedir. Haftada bir kez lavabo musluğundan mikrobiyolojik numune alınmaktadır.

 Prof. Dr. Yaşar KESKİN Marmara Üniversitesi
 yasarkeskin@bilfen.com