NEDEN HER SENE CERN ?

 

NEDEN HER SENE CERN ?

 

11-14 Ocak 2013 tarihleri arasında öğrencilerimizle keyifli bir Cern ve İsviçre gezisi yaptık. Geleneksel hale gelen gezi öğrenciler için kulüp çalışmalarının devamı niteliğindeydi. Kulüpte yaptıklarının uygulama alanlarını görmek, Dünya’nın dört bir yanından gelen ve konularında uzman olan bilim adamları ile aynı havayı solumak, sohbet etmek, beraber yemek yemek imkanlarını bulan öğrencilerimizin ufku açıldı. Öğrencilerimiz çok etkilendi, Fiziğe ve bilime karşı olumlu yönde tutum sergilemeye başladılar. Bilim insanlarının olaylara, problemlere, hatta öğrencilerin sorularına yaklaşımları ve problem çözme metotlarının farklılıkları öğrencilerimize çok şey katıyor. Bu yüzden her sene Bilfen öğrencileri Cern’e gidiyor. Türk bilim adamları ile görüşme fırsatı bulan öğrencilerimiz, değerli bilim insanı Sezen Sekmen’e Parçacık Fiziği ile ilgili yazdığı kitabı imzalatma fırsatı buldular.

Bifen okulları her sene yaptığı Cern konferanslarını gerekli izinler alınabilirse bu kez de yerin 100 metre altından canlı yayınla gerçekleştirmeyi planlıyor.

Gezimiz sırasında Cenevre Başkonsolosu Sayın Nurdan Bayraktar’ı makamında ziyaret etme şansı da bulduk. Başkonsolosumuz, öğrencilerimizle uzun uzun sohbet ederek bizi çok sıcak bir şekilde ağırladı. Konsolosluğun facebook sayfasında ziyaretimizi ve toplu fotoğrafımızı yayınlayarak öğrencilerimizin hafızalarında güzel bir anı oluşturdular.

Cenevre, Lozan ve Montrö’de Türk ve İsviçre tarihini ilgilendiren yerleri gezdikten sonra Leman gölünün etrafında tam bir tur atan öğrencilerimiz mutlu bir şekilde gezilerini tamamladılar.